سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند

 

رزمایش دفاع از مقر ادارات برگزار شد 

 

 

یکی از راهبرد‌های اساسی دشمنان، تاثیرگذاری بر مردم در جهت کاهش تاب‌آوری آنان در مواقع بحران است. انجام اقدامات پیشگیرانه در استای مبارزه با تهدیدات دشمنان از طریق آمادگی برای دفاع از مقر ادارات و شرکت ها از برنامه های بسیج است.

در این راستا ، پایگاه بسیج شهید رضا حسینی با همکاری واحد حراست سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهرداری بیرجند رزمایش دفاع از مقر ادارات  را در تاریخ 25 بهمن ماه 99 با حضور جمعی از اعضای بسیج پایگاه در محل ساختمان اداری سازمان برگزار کرد.

 

14000 پیاز لاله برای استقبال از سال نو و قرن 14 خورشیدی در بیرجند کاشته می شود

 

 

به رسم هرسال برای استقبال از سال نو خورشیدی کاشت پیاز لاله به صورت گسترده در سطح شهر بیرجند در دستور کار قرار گرفته است . امسال علاوه بر این که سال نو را داریم وارد قرن نو خورشیدی یعنی قرن 14 نیز می شویم. لذا به طور ویژه کار کاشت پیاز لاله در سطح شهر انجام می شود تا انشالله در بهار با رویش لاله ها زیبایی و نشاط را به همشهریان عزیز تقدیم نماییم. 

گفتنی است تا کنون 8000 پیاز لاله در سطح شهر کاشته شده است.

 

بوستان محبت افتتاح شد

 

 

به گزارش  روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری بیرجند ، بوستان محبت  با حضور استاندار خراسان جنوبی افتتاح و عملیات اجرایی فاز یک میدان آیت ‌الله عبادی در ورودی مرکز استان آغاز شد.

 شهردار بیرجند عصر دوشنبه در این آیین گفت: این پارک به وسعت هفت هزار متر مربع و با اعتبار یک میلیارد تومان احداث شد.

محمدعلی جاوید افزود: به دلیل اینکه این طرح به صورت امانی اجرا شد، روند اجرای پروژه طولانی‌تر شده است.

وی گفت: در این بوستان فضای ورزشی از جمله زمین فوتبال و والیبال هم اجرا شده است و یک هزار خانوار از مزایای آن برخوردار شدند.

شهردار بیرجند عنوان کرد: تا اوایل سال آینده چهار بوستان دیگر از جمله پارک جنگلی، پارک الهیه، انقلاب و پارک خطی مهرشهر تکمیل و بهره‌برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اکنون هفت پروژه شاخص توسط شهرداری بیرجند در دست اجرا است گفت: این طرح‌ها براساس برنامه زمان‌بندی اجرایی خواهد شد.

عملیات اجرایی فاز یک بهسازی میدان آیت ‌الله عبادی بیرجند نیز با حضور استاندار خراسان جنوبی و جمعی از مسوولان آغاز شد.

این میدان در ضلع غربی بیرجند در مسیر ورودی مرکز استان از سمت کرمان واقع شده است. 

شهرداری بیرجند اجرای این پروژه را در ۲ فاز تعریف و برنامه‌ریزی کرده است که فاز اول را تا چهار ماه دیگر به نتیجه برساند. 

شهردار بیرجند در آیین کلنگ‌زنی این طرح گفت: فاز اول طرح با اعتبار ۳۲ میلیارد ریال از محل منابع داخلی شهرداری اجرا و در سال جاری افتتاح می‌شود.

جاوید افزود: با توجه به اینکه میدان آیت ‌الله عبادی به وسعت ۲۳ هزار متر مربع ورودی شهر بیرجند از سمت کرمان است، برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و اجرای این طرح مطالبه عمومی مردم بود.

وی با بیان اینکه محوطه‌سازی، جداره‌سازی، نورپردازی و ایجاد فضای سبز در فاز نخست این میدان اجرا می‌شود گفت: در این خصوص فراخوان انتخاب پیمانکار را برگزار کردیم و قرارداد منعقد شده است.

شهردار بیرجند اظهار داشت: اجرای فاز دوم این طرح که در سال آتی تامین اعتبار خواهد شد، احداث المان در دستور کار قرار دارد.

لازم به ذکر است در این دوره تاکنون 9 بوستان کلنگ زنی شده که 5 بوستان افتتاح شده است و 4 پروژه دیگر تا اردیبهشت 1400 به بهره برداری می رسد.

مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند

 

 

سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند با بکارگیری یک گیاه پزشک مبارزه گسترده با آفات و بیماریهای درختان را از آذر ماه 98 در دستور کار خود فرار داده است .

 

 

خلاصه فعالیت ها ذر زمینه مبارزه با آفات و بیماریهای درختان از  آذر 1398 الی آذر 1399

آذر، دی، بهمن و اسفند 98:

 • بررسی تصادفی و مستمر قسمت های هوایی و ریشه نهال، درختچه و گلدان های گل خریداری شده واقع در نهالستان شهرداری شهرستان بیرجند جهت وجود علائم آلودگی آفات و بیماری های گیاهی قبل از کاشت در سطح شهر تا در صورت وجود عامل خسارت زا تیمار های لازم صورت پذیرد و یا محموله آلوده برگشت داده شود. در نتیجه از انتقال و گسترش عوامل خسارت زا در سطح شهر خودداری می گردد.
 • جهت کنترل آفت سوسک برگخوار نارون هرس شاخه های خشک، دستک های باقی مانده از هرس های قبل، کولیدن پای درختان و کود دهی و حذف پاجوش ها از جمله اقدامات انجام شده در این فصل بود.
 • تیمار درختان نهالستان با نماتدکش و قارچکش پیش از کاشت.

فروردین، اردیبهشت و خرداد 99:

 • سمپاشی درختان نارون سطح شهر(پارک ها، خیابان های اصلی، فرعی و کوچه ها) علیه سوسک برگخوار نارون با سموم تماسی و تماسی تدخینی
 • ردیابی آفت پسیل زیتون و مبارزه با آن با سموم تماسی و سیستمیک
 • ردیابی آفت شپشک آرد آلود در درختان سرو لاوسون و سرو شیراز سپس مبارزه علیه این آفت با صابون حشره کش پالیزین صورت گرفت
 • ردیابی آفت شته در سطح شهر و مبارزه با آفت با سموم سیستمیک
 • ردیابی آفت سوسک پوستخوار کاج در سطح شهر و برنامه ریزی مبارزه تلفیقی علیه آفت در زمان مناسب
 • ردیابی سوسک شاخک بلند رزاسه در سطح شهر و ارائه راهکار مبارزه فیزیکی با آفت
 • ردیابی آفت کرم ریشه خوار در چمن ها، بوته های ترون و درختان میوه و مبارزه با این آفت با سموم تماسی تدخینی

تیر، مرداد و شهریور 99:

 • مرحله دوم سمپاشی درختان نارون آلوده به سوسک برگخوار نارون
 • شستشو درختان سرو شیراز و انار پارک توحید و وحدت، کاج های توپی بلوار امام رضا، شهید عبادی، سرو نقره ای بلوار سجاد و کاج توپی بلوار شهید فایده جهت کنترل آفات کنه و شته با صابون حشره کش انجام شد تا علاوه بر از بین بردن آفت های مذکور، برگ های خشک تجمع یافته در درخت خارج گردید و با از بین رفتن گردو غبار روی برگ ها عملگرد درختان افزایش خواهد یافت.
 • ردیابی بیماری پوسیدگی ریشه در درختان سرو و اقاقیا و مبارزه با آن بوسیله قارچکش مناسب
 • محلول پاشی درختان خیابان های اصلی سطح شهر جهت تقوت با کود های 20-20-20
 • نصب کارت زرد بر روی درختان انار پارک توحید جهت جذب آفات احتمالی فصل
 • تیمار درختان نارون با محافظ تنه نانو جهت محافظت درختان در برابر آفات و بیماری ها، آفتاب زدگی، تنش خشکی و سرمازدگی

آبان و آذر 99:

 • ردیابی بیماری شانکر دوده ای در فضای سبز حاشیه و رفیوژ بلوار یادگار امام و رفیوژهای سطح شهر و انجام عملیات کنترل بیماری
 • ردیابی آفت شته در کلم زینتی و داوودی در سطح شهر و کنترل آفت با سموم سیستمیک

 

رئیس و جمعی از مدیران سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند با خانواده مرحوم محمد علی سیمی - از همکاران زحمتکش این سازمان - دیدار و ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آن بزرگوار و عرض تسلیت به خانواده ایشان از تلاشهای صادقانه آن همکار گرانقدر در دوران درخشان خدمت در سازمان سیما ، منظر و فضای سبز تقدیر کردند.

 

 

رئیس سازمان سیما ، منظر و فضای سبز ضمن تقدیر از خانواده آن بزرگوار گفت : بی شک موفقیت همکار عزیزمان شادروان محمد علی سیمی در انجام وظایف سازمانی به نحو مطلوب ، مرهون همراهی شما به عنوان خانواده ایشان بوده لذا وظیفه خود دانستیم به مصداق آیه شریفه لم یشکر المخلوق ، لم یشکر الخالق خدمت شما بزرگواران برسیم و مراتب تقدیر و تشکر خود را به پاس این همراهی صمیمانه ، ابراز نماییم 0

از خداوند بلند مرتبه می خواهیم روح آن عزیز را با صالحین محشور و به شما صبر عنایت فرماید.