سازمان سیما،منظر و فضای سبز شهری شهرداری بیرجند

به گزارش مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری بیرجند؛ جشن افتتاح بوستان انقلاب شهر بیرجند با حضور تعدادی از مدیران استانی و شهرستانی، شهروندان و اهالی محله انقلاب برگزار شد.

 

 

در این مراسم که با اجرای برنامه های هنری شاد و متنوع همراه بود، رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند، ضمن تبریک کسب رتبه اول کشور در مشارکت در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا توسط شهروندان و هم استانی های خراسان جنوبی، گفت: فعالیت ششمین شورای اسلامی شهر بیرجند از ۱۴ مردادماه آغاز می شود و جا دارد از دکتر جاوید، شهردار سخت کوش که از همان روز انتخاب با حضور فعال و شبانه روزی خود، منشأ خدمات و برکات زیادی در شهر شدند و امروز در نتیجه تلاش های ایشان و همکاران شان، پروژه های تکمیل شده و در شرف تکمیل زیادی را در سطح شهر مشاهده می کنیم، صمیمانه قدردانی نمایم.

دکتر تقی زاده افزود: در ابتدای کار شورای پنجم، بر اساس جمع بندی و بررسی مطالبات و پیشنهادات شهروندان، بهسازی خیابان ها در اولویت قرار گرفت و طرح های آیلندسازی، آسفالت و نورافشانی معابر و میادین سطح شهر اجرا شد.

وی اضافه کرد: به تدریج به سراغ اجرای طرح ها و پروژه های بزرگ و مهم رفتیم و بازگشایی سه راه مصلی که ۱۴ سال قفل ترافیکی شهر بود به انجام رسیده و در ادامه، فرهنگسرای بیرجند به عنوان بزرگترین و مجهزترین فرهنگسرای شرق کشور با هدف میزبانی همایش های ملی و مذهبی احداث گردید.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند تصریح کرد: از مجموع ۱۲ پارک و بوستان که عملیات اجرایی آن در این دوره آغاز شده، بوستان انقلاب به عنوان ششمین بوستان افتتاح می شود و فاز اول پروژه بزرگ پارک جنگلی که خود مشتمل بر ده ها پروژه است در روز ۱۴ تیرماه افتتاح می شود.

دکتر تقی زاده همچنین گفت: بهسازی بند دره با محوریت شهرداری و مشارکت دستگاه های مختلف، بهسازی ورودی های شهر و ده ها پروژه دیگر در این دوره تکمیل شده و یا در شرف تکمیل است.

به گفته وی، امانتداران مردم در شورای شهر پنجم و شهرداری در این دوره یک تیم کاری بودند که در جلسات و کمیسیون های مختلف، نیازهای شهر و شهروندان را اولویت بندی و عملیاتی کردند و بودجه شهرداری را از ۶۰میلیارد تومان در سال ۹۶ به ۵ برابر افزایش دادند که ۶۰ درصد این بودجه به تکمیل و اجرای پروژه های عمرانی اختصاص یافت.

 

دکتر تقی زاده افزود: در محله انقلاب هم چون زمین با کاربری فضای سبز از سوی راه و شهرسازی در نظر گرفته نشده بود شهرداری بیرجند زمین متعلق به خود را که می توانست با کاربری تجاری برای درآمدزایی مورد استفاده قرار دهد، برای احداث این بوستان اختصاص داد که اقدام بی سابقه و منحصر به فرد و قابل تقدیری است.

شهردار بیرجند هم در این مراسم گفت: از اینکه بخواهیم به احداث یک بوستان کوچک ۱۲ هزار متر مربعی آ نهم در محله قدیمی انقلاب که پس از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب هیچ پارک و بوستانی نداشته است، افتخار کنیم خجالت می کشیم و تنها می توانیم با شرمندگی بگوییم که این برگ سبزی تحفه درویش است که به اهالی خوب محله انقلاب تقدیم می شود.

دکتر جاوید با بیان اینکه در مهرشهر نیز با وجود جمعیت ۳۰ تا ۴۰ هزار نفری تا قبل از این دوره، یک متر پارک نداشتیم، افزود: بر اساس سیاست شورای شهر پنجم و شهرداری در این دوره عملیات اجرایی ۱۲ پارک و بوستان را با تأکید بر محلات کم برخوردار از محل منابع داخلی شهرداری آغاز کردیم که به جز ۲ پارک، مابقی متعلق به محلات کم برخوردار است.

وی اضافه کرد: بر این اساس احداث ۴بوستان در مهرشهر، ۳ بوستان در معصومیه، یک بوستان در الهیه و یک بوستان در کاظمیه به عنوان محلات کم برخوردار آغاز شده و برخی به بهره برداری رسیده و مابقی نیز در همین دوره به بهره برداری می رسد.

شهردار بیرجند اظهار کرد: در محله انقلاب زمینی با کاربری فضای سبز پیش بینی نشده بود و ما زمینی که متعلق به شهرداری بود را تغییر کاربری دادیم و بوستان انقلاب را با مساحت ۱۲ هزار متر مربع با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال از محل منابع داخلی شهرداری و عوارضی که خود شهروندان پرداخت کرده اند احداث کرده و تقدیم اهالی خوب و محترم این محله قدیمی نمودیم.

وی ادامه داد: این پارک محلی دارای زمین ورزشی چندمنظوره، آبنما، بازارچه، فضای خدماتی و… می باشد.

 

دکتر جاوید با ذکر اینکه در هیچ دوره ای در طول تاریخ این شهر، این تعداد پارک و بوستان نه به تعداد و نه به مساحت، احداث نشده است، تصریح کرد: در این دوره به اندازه یک سوم تمام دوره های قبلی، احداث پارک و بوستان را در سطح شهر داشتیم که این مهم به برکت حضور نیروهای پرتلاش در شهرداری و البته اقدام خوب شهروندان در انتخاب درست اعضای پاکدست، دلسوز و پای کار در شورای شهر پنجم حاصل شده است.

شهردار بیرجند با کارکنان سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری دیدار کرد

 

 

در این دیدار که در آستانه روز شهرداری ها و دهیاری ها در دفتر ریاست سازمان برگزار شد ، ابتدا مهندس ابراهیم زاده ریاست سازمان گزارشی از وضعیت پروژه های در حال اجرا ارائه و در ادامه دکتر جاوید از کارکنان بخش های مختلف سازمان ، مدیران ، کارشناسان ناظر و مجریان پروژه های بوستان ها ، میادین و فضا های سبز ، زیباسازی و المان های شهری قدردانی و  در پایان رهنمود های لازم برای اتمام پروژه ها طبق برنامه زمان ارائه کرد.

 

دکتر جاوید شهردار بیرجند در ادامه دیدارهای نوروزی خود با کارکنان سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری بیرجند دیدار کرد.

 

 

در این دیدار که روز دوشنبه شانزدهم فروردین 1400 انجام شد ، شهردار بیرجند با کارکنان ستادی  به نمایندگی از همه کارکنان سازمان دیدار و سال نو را به آنان تبریک گفت. 

در ادامه  جلسه ای در دفتر ریاست سازمان با حضور شهردار و مدیران سازمان برگزار شد. در این جلسه که یک ساعت به طول انجامید ابتدا ابراهیم زاده رئیس سازمان گزارش از اقدامان انجام شده و برنامه های آینده سازمان ارائه و از مجموعه شهرداری برای تامین مالی به موقع پروژه ها تقدیر کرد.

دکتر جاوید نیز از تلاش کارکنان برای ایجاد شهری سبز و زیبا (با وجود هه محدودیت ها ) تقدیر کرد و گفت : امسال باید با تمام توان پروژه هایی که آغاز کرده ایم را تکمیل و به بهره برداری برسانیم . 

 

 

بهسازی و زیباسازی فضای سبز واقع در گوشه شمال غربی  تقاطع بلوار شهید صیاد شیرازی و شهید قرنی در کمتر از دو ماه تکمیل و آماده بهره برداری شد. طراحی و اجرای عملیات عمرانی این پروژه - با نظارت واحد عمران سازمان سبما ، منظر و فضای سبز شهری - در بهمن ماه 1399 آغاز و در فروروین 1400 با خاکریزی و کاشت گلهای فصلی - توسط واحد زیباسازی و فضای سبز شهری  این سازمان -  به اتمام رسید.

امسال نیز همچون سالهای گذشته ، اما گسترده تر و چشمگیرتر سازمان سیما ، منظر و فضای سبز شهری بیرجند گلکاری بوستان ها ، میادین و فضاهای سبز شهری را انجام میدهد.

 

 

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بیرجند با بیان اینکه ساماندهی و زیبا سازی فضاهای شهری موجب ایجاد نشاط و سر زندگی در شهروندان می شود، تصریح کرد:  در آستانه سال نو و در راستای ایجاد فضای بصری مناسب و زیباسازی فضاهای عمومی اقدامات متعددی در برنامه ریزی های این سازمان در قالب طرح استقبال از بهار لحاظ شده است و گلکاری و گل آرایی سطح شهر چشمگیر تر از سالهای گذشته انجام می شود.
امیر ابراهیم زاده با اشاره به این اقدامات افزود: جشنواره المان ها و یادمان های شهری، نورپردازی مناطق مختلف سطح شهر، کاشت درختچه ها و کاشت گلهای فصلی در میادین و بلوارهای شهر انجام می شود.
به گفته وی پس از برگزاری فراخوان ملی و کشوری جشنواره المان ها و یادمان های شهری و دریافت آثار، 12 اثر برگزیده شد که تا 28 اسفندماه این المان ها و یادمان ها نصب خواهند گردید.
ابراهیم زاده از نورپردازی های نوروزی خبر داد و گفت : در آغاز سال نو میدان دکتر حسابی مهرشهر، پل موسی بن جعفر واقع در طرح فرزان و بلوار طبیعت( مسیر بند دره) نورپردازی می شود.
به گفته وی میدان شهید سلیمانی که میدان ورودی شهر است نیز بهسازی، زیباسازی می گردد.
رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری از گلکاری چشمگیر نوروزی خبر داد و تصریح نمود: در این راستا کاشت 8 هزار پیاز لاله ، 135 هزار بوته گل فصلی از قبیل شب بو ، میمون و همیشه بهار در میادین، آیلندها و لچکی ها در دستور کار می باشد.
ابراهیم زاده ادامه داد: 5 هزار درختچه زینتی و بوته های گل دائمی شامل سرو طلایی، سرو کامیس، توت مجنون، رز، شمشاد، زرشک زینتی، شمعدانی و  10 هزار گونه های پوششی مثل ناز فرانسوی، ناز عقربی، فرانکینیا نیز در میادین، معابر و بلوارهای اصلی و فرعی شهر کاشته می شود تا از لحاظ بصری در احیای فضای شهری و استقبال از بهار فضای سبز مطلوبی را پدید آورند.
مدیر سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه های این سازمان در راستای استقبال از بهار آماده سازی پارکها و بوستانهای سطح شهر با اقداماتی نظیر ترمیم چمنهای سطح پارک ها و بلوارهای شهر می باشد و در هفته منابع طبیعی و روز درختکاری کاشت نهال در ورودی بیرجند از سمت مشهد نیز انجام می شود.
وی خاطر نشان کرد: این اقدامات در قالب طرح استقبال از بهار به منظور زیباسازی، تلطیف روحیه شهروندان و هماهنگی و همراهی و ترغیب ایشان در شروع سال نو برای استقبال از فصل بهار اجرایی شده اند.
ابراهیم زاده گفت: ساخت 20 المان گل در کارگاه زیباسازی شهرداری و ترمیم و بازسازی المان های نوروزی نیز با رویکرد به روز رسانی این المان ها انجام خواهد شد.
لازم به ذکر است رسالت دیگر شهرداری به زیباسازی بصری شهر معطوف شده است که در همین راستا به مناسبت فرارسیدن سال نو و ایجاد چهره زیبا برای شهر و تزئینات شهری ،دیوار نگاری و نقاشی دیواری، اجرای هنرهای نمایشی، رنگ آمیزی جداول در دستور کار است.